Aarhus forlænger samarbejde for at fremme idræt og bevægelse frem til 2029

dato

Aarhus Kommune, DIF og DGI har forlænget deres samarbejde om Bevæg dig for livet til 2029 for at styrke borgernes engagement i idræt og bevægelse. Med fokus på åbne fællesskaber og sundhed arbejdes der mod et mere aktivt lokalsamfund.

Aarhus Kommune har siden 2019 været en del af Bevæg dig for livet, et initiativ udarbejdet i samarbejde med Danmarks Idrætsforbund (DIF) og DGI. Aftalen er nu blevet forlænget til 2029 for at opnå endnu flere positive forandringer i samfundet.

Målet er at få flere aarhusianere i bevægelse og at skabe åbne fællesskaber gennem lokale idrætsforeninger. Fokusområder for den nye aftale er sundhedslighed og integration af kommunens tilbud med lokale idrætsaktiviteter. Bevægelsespanelet, der består af borgere, bidrager aktivt til indsatsen.

Fra 2019 til i dag viser resultaterne fra Aarhus Kommune en stigning i antallet af idrætsforeningsmedlemmer og en reduktion i inaktive borgere. Frem mod 2029 er målet at øge andelen af foreningsaktive fra 44 til 48 procent og reducere de inaktive fra 17 til 14 procent.

Bevæg dig for livet varetages af projektledelsen hos Børn og Unge samt Sociale Forhold og Beskæftigelse. Aftalen er godkendt af rådmænd fra Aarhus Kommunes fem magistratsafdelinger, og initiativet modtager støtte fra TrygFonden og Nordea-fonden. Læs mere på aarhus.dk.

https://aarhus.dk/nyt/boern-og-unge/2025/februar-2025/aarhus-kommune-forlaenger-samarbejde-med-bevaeg-dig-for-livet

Kilde: Aarhus Kommune