Flere børn og unge i Aarhus Kommune trives godt i folkeskolen. Ifølge den seneste nationale trivselsmåling er 89,8 procent af eleverne i god generel skoletrivsel. Det markerer en fortsat fremgang i forhold til forrige år, hvor tallene også viste øget trivsel blandt eleverne. Siden 2024 er andelen af elever i god generel trivsel steget med 2,8 procentpoint efter en periode med faldende tendens.
Udviklingen i Aarhus Kommune afspejler også tendensen på landsplan og blandt de seks største byer i Danmark, hvor henholdsvis 88,1 procent og 89,1 procent af eleverne rapporterer god trivsel. Aarhus Kommune har dog den højeste andel af børn i god generel skoletrivsel blandt de seks største byer.
Selv om tallene samlet set viser en positiv udvikling, er der fortsat markante forskelle mellem kommunens 47 folkeskoler og specialskoler. På visse skoler oplever op mod hvert tiende barn hyppig mobning, og enkelte steder føler over 10 procent af eleverne sig ensomme. Det understreger, at lokale trivselsindsatser fortsat er nødvendige på skolerne.
Trivselsmålingen viser desuden tydelige forskelle mellem kønnene. 92 procent af drengene oplever god generel trivsel, mens det tilsvarende tal for pigerne er 88 procent. Dette mønster genfindes på landsplan og indikerer en problematik, der kræver særlig opmærksomhed.
Også elevernes herkomst spiller ind. Børn med udenlandsk baggrund har to procentpoint lavere generel trivsel sammenlignet med børn med dansk herkomst. I forhold til social trivsel svarer elever med anden etnisk baggrund end dansk markant mere negativt, mens deres faglige trivsel til gengæld er højere.
Den nationale trivselsmåling har været gennemført hvert skoleår siden 2014/2015 af Børne- og Undervisningsministeriet, og omfatter elever fra 0. til 9. klasse på kommunale folkeskoler og specialskoler i hele landet. Svarprocenten i Aarhus Kommune var i år 91 procent.
Yderligere oplysninger kan fås ved at kontakte rådmand for Børn og Unge, Thomas Medom, telefon 27 51 79 61.
https://aarhus.dk/nyt/boern-og-unge/2026/juni-2026/trivslen-i-folkeskolen-stiger-igen